Loading ...
Governance

Governance Structure

download

 

GOVERNING BODY MEMBERSHIP 

 

Andrew Brydon

Parent Elected Governor

Appointed From 18-07-2019

Term of Office Ends 17-07-2023

• Governing Body
• Finance
• Premises

Ben Castell

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 26-11-2019

Term of Office Ends 25-11-2023

• Governing Body
• Finance
• Premises

Miriam Davis

Staff Governor Elected by the Parents of St Benedict’s

Appointed From 04-07-2019

Term of Office Ends 03-07-2023

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Premises

Moira Escobedo

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 05-07-2018

Term of Office Ends 05-07-2022

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Special Education Needs and Disabilities Governor

Liam Gillen

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 13-12-2018

Term of Office ends 12-12-2022

• Governing Body
• Finance
• Premises

Margaret Hill

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 07-11-2018

Term of Office Ends 08-11-2022

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Personnel
• Principal’s Performance Management (PM)
• Chairs and Membership
• Admissions
• Chair of Personnel Committee

Joy Hopkinson

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 15-06-2017

Term of Office Ends 14-06-2021

• Governing Body
• Admissions
• Personnel
• Finance
• Chairs and Membership
• Chair of Admissions Committee 

Trevor Howes

Governing Body Appointed Co-opted Governor

Appointed From 01-02-2018

Term of Office ends 31-1-2022

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Premises
• Chairs and Membership
• Health & Safety Governor
• Chair of Premises Committee

Mike Jones

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 01-07-2018

Term of Office Ends 1-7-2022

• Governing Body
• Personnel
• Pastoral and Curriculum
• Chairs and Membership
• Chair of Pastoral & Curriculum Committee
• Careers Governor

Sylvie Le Delliou

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 01-09-2020

Term of Office Ends 31-8-2024

• Governing Body
• Finance
• Personnel

Sean Moriarty

Governing Body Appointed Co-opted Governor

Appointed From 01-08-2018

Term of Office ends 31-7-2022

• Governing Body
• Premises
• Chairs and Membership
• Finance
• Principal’s Performance Management (PM)
• Vice Chair of Governing Body
• Vice Chair of Chairs & Membership Committee
• Chair of Finance Committee

Mary Moriarty (Chair of Governing Body)

Essex Local Authority Appointed Governor

Appointed From 11-03-2020

Term of Office Ends 10-03-2024

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Chairs and Membership
• Personnel
• Principal’s Performance Management (PM)
• Child Protection/ Safeguarding Governor
• Chair of Chairs & Membership Committee

Daniel Pembroke


Co-Opted Governor 

Appointed From 10-12-2020

Term of Office ends 9-12-2024

• Governing Body
• Finance
• Pastoral and Curriculum

Fr Gordon Read

Diocesan Appointed Foundation Governor

Appointed From 21-02-2018

Term of Office Ends 20-02-2022

• Governing Body
• Principal's Performance Management
• Pastoral and Curriculum
• Advisor to Admissions Committee

Jo Santinelli (Principal)

Appointed From 20-02-2012

Term of Office Ends Ex-Officio

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Premises
• Chairs and Membership
• Finance
• Personnel

 

 

Former Governing Body Members

 

Malakee Mahoul

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ended 5-12-2020

• Governing Body
• Personnel
• Pastoral and Curriculum

Mark Huggins

Governing body appointed co opted Governor
Until 25-09-2020

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Equality and Diversity Governor

Jonathan Palmer

Diocesan Appointed Foundation Governor

Resigned 11-02-2020

• Governing Body
• TBC