Becoming a Governor
Governors Attendance Reco...
Register of Business and ...
Statement of Governance 2...

Governance

Governance Structure

download

GOVERNING BODY MEMBERSHIP - February 2017

Victoria Bloomfield

Diocesan Appointed Foundation Governor 
Term of Office Ends 13-12-2020

• Governing Body
• Personnel

Frances Fenning

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 18-07-2018

• Governing Body
• Finance
• Premises

Margaret Hill

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 7-11-2018

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Personnel
• Principal’s Performance Management (PM)
• Chairs and Membership
• Admissions
• Chair of Personnel Committee

Mike Jones

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 2-7-2018

• Governing Body
• Personnel
• Pastoral and Curriculum
• Chairs and Membership
• Chair of Pastoral & Curriculum Committee

Sean O’Leary

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 6-1-2020

• Governing Body
• Finance
• PM

Malakee Mahoul

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 5-12-2020

• Governing Body
• Personnel
• Pastoral and Curriculum

Adrian Porter

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 26-10-2018

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions

Fr Gordon Read

Diocesan Appointed Foundation Governor
Term of Office Ends 19-02-2018

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Chairs and Membership
• Chair of Admissions Committee

Mary Moriarty (Chair of Governing Body)

Essex Local Authority Appointed Governor
Term of Office Ends 10-03-2020

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Premises
• Chairs and Membership
• Finance
• Personnel
• PM
• Child Protection/ Safeguarding Governor
• Chair of Chairs & Membership Committee

Sean Moriarty

Governing Body Appointed Co-opted Governor
Term of Office ends 31-7-2018

• Governing Body • Premises
• Chairs and Membership
• Finance
• PM Review Office
Vice Chair of Governing Body
• Vice Chair of Chairs & Membership Committee
• Chair of Finance Committee

Trevor Howes

Governing Body Appointed Co-opted Governor
Term of Office ends 31-1-2018

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Premises
• Chairs and Membership
• Health & Safety Governor
• Chair of Premises Committee

Teresa Cooper

Parent Governor Elected by the Parents of St Benedict‘s
Term of Office ends 26-02-2021

• Governing Body 
• Pastoral and Curriculum 
• Personnel
• Special Educational Needs and Disabilities Governor

 

Jo Santinelli (Principal)

Ex-Officio

• Governing Body
• Pastoral and Curriculum
• Admissions
• Premises
• Chairs and Membership
• Finance
• Personnel

Cheryl Boyle

Staff Governor Elected by the Staff of St Benedict ‘s

Term of Office ends 5-6-2019   election due June 2019
• Governing Body
• Premises
• Pastoral and Curriculum

 

Daniel Pembroke 

Term of Office ends 9-11-2020

• Governing Body
• Finance (TBC)
• Pastoral and Curriculum (TBC)

 

Joy Hopkinson 

Term of Office ends 14-6-2021

• Governing Body